Náhľady článkov z časopisu Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve
Miešacie kŕmne vozy v praxi
Na prípravu kŕmnej dávky je možné využiť vhodné typy stacionárnych a mobilných technológií. Medzi mobilné technológie, hojne využívané aj v podmienkach nášho poľnohospodárstva, patria rôzne typy miešacích kŕmnych vozov. Z hľadiska ich zastúpenia prevažujú ťahané modely, avšak veľa podnikov a fariem preferuje samohybné stroje.
Vysoké úrody dosahujú aj na Spiši
reportáž
Pri vjazde do obce Spišské Bystré od Popradu vás uvíta krásne upravený areál miestneho družstva so zrekonštruovanými maštaľami. Výborná vizitka pre družstevníkov na čele s predsedom Ing. Jánom Lopuchom.
Repka po zrnovej kukurici
reportáž
Sejba repky na 75 cm po zbere zrnovej kukurice, druhá úroda v roku z medziplodiny, nízke náklady na založenie porastov a chemickú ochranu. To je niekoľko zaujímavostí, ktoré zavádza do vlastného podnikania na pôde Ing. Marek Imrišek z firmy IMRIŠEK, s. r. o., Malanta, Nitrianske Hrnčiarovce.
Poľnohospodárske a stavebné služby pod jednou strechou
reportáž
Vyučený automechanik Juraj Suchánek z Bohuníc neďaleko Ilavy začínal ako obsluha stavebných strojov. Srdiečko ho ale stále ťahalo do poľnohospodárstva, a preto bager postupne vymenil za poľnohospodárske stroje.
Požiadavky na konštrukciu a nasadenie mulčovačov v praxi
odborný článok
Mulčovanie možno všeobecne definovať ako rozdrvenie organickej hmoty na ornej pôde či trvalých trávnych porastoch a ponechanie takto spracovaného materiálu organického pôvodu na povrchu pôdy. Rozdielny je prístup k mulčovaniu ako agrotechnickému opatreniu. Na ornej pôde je jeho funkciou predovšetkým ochrana proti veternej a vodnej erózii, výparu vody, prípadne potlačeniu rastu buriny.
Podmietka a podmietače
odborný článok
Význam podmietky spočíva v tom, že ide o operáciu, ktorá zabezpečuje najmä optimalizáciu hospodárenia s pôdnou vlahou a napomáha v boji proti zaburineniu pôdy, čím dochádza k eliminácii rastlinných chorôb a škodcov. Uľahčuje a skvalitňuje orbu, alebo iné operácie súvisiace s obrábaním pôdy. Z hľadiska zdravotného stavu pôdy napomáha rozvoju aeróbnych mikroorganizmov a zvyšuje antifytopatogénny potenciál pôdy.
Otvorenejší pre verejnosť a väčšie zapojenie študentov do praxe. To plánujú v Kolíňanoch
reportáž
Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU, s. r. o., Kolíňany, má nielen vytvárať zisk, ale aj vzdelávať študentov univerzity. Neraz protichodné požiadavky sa snaží skĺbiť konateľ podniku a súčasne aj prorektor SPU pre komunikáciu a prax prof. Ing. Pavol Findura, PhD. Jeho zámerom je VPP otvoriť verejnosti, ale predovšetkým z neho vytvoriť vzdelávaciu inštitúciu nielen pre študentov, ale aj slovenských farmárov. VPP SPU má na to vysoký potenciál v podobe akademickej obce na univerzite.
Výborný pestovateľ cukrovej repy
reportáž
Podnik v blízkosti Nového Mesta nad Váhom pred mnohými rokmi ukončil nerentabilný chov ošípaných aj hovädzieho dobytka a všetky sily venuje rastlinnej výrobe. Ako pestovateľ cukrovej repy je medzi najlepšími na Slovensku.
PD Dolné Srnie patrí medzi menšie poľnohospodárske družstvá. Hospodári na 575 ha ornej pôdy a 14 ha TTP.
Digitalizácia v PD Inovec nevyhnutnosťou
reportáž
PD Inovec Trenčianske Stankovce neďaleko Trenčína sa vo veľkej miere zameriava na živočíšnu výrobu. Veľké investície do ŽV by mala uzatvoriť finálna do automatizovaného dojenia.
Prečo sa nepoužívajú alternatívy k fosílnej nafte?
odborný článok
Prakticky všetky ťažké poľno-hospodárske stroje v súčasnosti jazdia na naftu, získanú z fosílnych zdrojov energie. Existujú však aj udržateľnejšie alternatívy: bionafta z rastlinného oleja, zelený vodík, elektrické traktory, poľnohospodárske roboty. Prečo sa však používajú len zriedka, alebo vôbec?