Technika na kosenie, obracanie a zhrabovanie krmovín

odborný článok
Základom úspešného chovu hospodárskych zvierat je predovšetkým výroba kvalitných objemových krmív. Cieľom je vykonať zber tak, aby krmivá neobsahovali nežiaduce prímesi a boli zozbierané s minimálnymi stratami. Na tento účel máme k dispozícii hneď niekoľko vhodných technológií, ktoré znečistenie hmoty kŕmnych plodín eliminujú.
Ide najmä o žacie kombinácie, ktoré umožňujú zároveň so samotným kosením porastov vykonávať ich riadkovanie. Danú funkciu plní aj samohybná žacia technika, a to ako s rotačným, tak aj lištovým žacím ústrojenstvom. Pokiaľ požadujeme rozprestieranie pokoseného materiálu na plochu, využijeme niektorého zo zástupcov tzv. pásových obracačov a zhrňovačov vrátane špeciálnych samohybných verzií.
U všetkých noviniek z oblasti techniky na zber krmovín predstavených v poslednom období je predovšetkým pozorovateľný trend smerujúci k vyšším výkonnostiam a rozmerom strojov. Zväčšovaním pracovných záberov a zvyšovaním pracovných rýchlostí sa dosahujú enormné výkonnosti strojov pracujúcich s vysokou prevádzkovou spoľahlivosťou. Pri kosení sa využívajú predovšetkým diskové typy žacích strojov, ktoré dominujú na trhu. Obzvlášť pri kombináciách kosenia, ako sú rôzne kombinácie „motýlikov“. Nové konštrukcie kombinujú výhody, ako sú veľmi nízka spotreba energie, presnosť rezu a nízka hmotnosť, ako aj zlepšená životnosť nožíkov a vyššia prevádzková spoľahlivosť.
Zaujímavým vývojom je tiež charakteristická technika využívaná pri zhrabovaní krmoviny na riadky, ale pri jej konštrukcii stále prevládajú snahy uložiť krmivo do riadku pri nízkych stratách a čisté, bez prímesí.
Ťahané žacie stroje novej generácie
Pre zákazníkov, ktorí požadujú žacie stroje v ťahanom prevedení, uviedli ich výrobcovia na trh aj inovované modely. Sú vybavené novou žacou lištou, pýšia sa novým dizajnom a disponujú dvojicou prídavných formovacích plechov. Polohu týchto plechov môže vodič z kabíny pomocou hydrauliky traktora nastavovať a slúži na to, aby hmotu z dvoch jázd so záberom vždy troch metrov zhodili na jeden riadok so šírkou do troch metrov. Tento riadok je následne zberaný samohybnou zberacou rezačkou, osadenou zberacím adaptérom s dostatočným záberom.
Novo je možné vytvárať jeden zdvojený riadok so šírkou troch metrov aj v prípade, že je traktor agregovaný s čelne a vzadu neseným žacím strojom. Umožňuje to nový druh zariadenia závitovkový zhadzovací dopravník, ktorým je osadený na vzadu bočne nesený žací stroj. Ten síce nie je vybavený zariadením na súbežnú úpravu krmovín, avšak pokosená hmota je hneď za žacími diskami odoberaná a dopravená na riadok bez znečisťovania. Zároveň sa ušetrí jeden následný prejazd traktora so zhrňovačom.
Cieľom je obmedziť obsah nečistôt
To je tiež jeden z významných argumentov pre využitie zhadzovacích pásových dopravníkov pri zbere so žacími kombináciami. Pri zbere druhých či tretích kosieb senáži v letnom období a pri vysokej teplote vzduchu zabraňuje súčasné zhadzovanie krmovín na stredový riadok nadmernému zvýšeniu obsahu nečistôt v hmote, nakoľko dochádza k eliminácii zhrňovania. Systém pásových dopravníkov okrem zvýšenia čistoty krmovín tiež ušetrí dvojicu traktorov. Dopravníky svojim spôsobom pripojenia k žacím strojom nijako neobmedzujú ich schopnosť kopírovania terénu, ktorá je na veľmi dobrej úrovni. Je to dané tým, že sa hmotnosť pásových dopravníkov prostredníctvom nosníka prenáša na záves kom-binácie a nie na žacie stroje.
Pripojenie zhadzovacích pásov je jednoduché, zariadenie však znamená o niečo náročnejšiu údržbu stroja. Za bežných podmienok môže tiež obsluha traktora zvoliť režim tzv. kombinovaného ukladania krmovín, kedy jeden z pásov je zdvihnutý hore a nepracuje, zatiaľ čo druhý krmoviny dopravuje na stred kombinácie bežným spôsobom. Tento systém potrebu zhrňovania výrazne redukuje. Pri žacích kombináciách preberajú pásy dopravníka krmoviny priamo od zariadenia na úpravu krmovín.
Ponuka trojdielnych žacích kombinácií je bohatá
V poslednej dobe rastie záujem o trojdielne žacie kombinácie. Tieto stroje majú už v ponuke všetci významní výrobcovia techniky na zber krmovín. V podstate v sebe integrujú väčšinu dôležitých výhod: sú univerzálne, dobre kopírujú terén, ľahko ovládateľné, s jednoduchým nastavením prítlaku a vďaka veľkej šírke záberu dosahujú značné výkonnosti. Vo väčšine prípadov ide o diskové stroje, bubnové verzie sú skôr výnimkou. Výhodou bubnového žacieho stroja vpredu je jeho šetrnejšie správanie k trávnej mačine, a to najmä na málo únosných pôdach. Rovnako nevyžaduje prídavné kotúče na formovanie riadku krmoviny, ako diskový stroj. Nevýhodou je nákladná inštalácia kondicionéra pri väčšej šírke záberu, ktorý vyžaduje pri čelnej lište príliš priestoru. Pokiaľ krmivo nie je zároveň upravené stláčaním, malo by skoro po pokosení nasledovať obracanie, aby zavädanie bolo rovnomerné. Riadky krmovín od bubnového stroja totiž bez kondicionéra nie sú „vzdušné“.
Miaganie olistených krmovín je potrebné
Vedľa prstových kondicionérov pre diskové stroje existujú aj verzie s profilovanými valcami pre zber krmovín s veľkým podielom lístkov. Inovované prevedenia valcového miagača sa vyznačujú zmenami v oblasti pohonu aj v profilovaní valcov.
Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.
Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na