Repka po zrnovej kukurici
reportáž
Sejba repky na 75 cm po zbere zrnovej kukurice, druhá úroda v roku z medziplodiny, nízke náklady na založenie porastov a chemickú ochranu. To je niekoľko zaujímavostí, ktoré zavádza do vlastného podnikania na pôde Ing. Marek Imrišek z firmy IMRIŠEK, s. r. o., Malanta, Nitrianske Hrnčiarovce.
Ing. Marek Imrišek nadviazal v poľnohospodárstve na prácu svojho otca Mariána. Po ňom zdedil aj chuť riskovať a skúšať nové postupy a technológie. Opraty poľnohospodárskeho podniku prevzal v roku 2012. V súčasnosti hospodári na 950 ha ornej pôdy a pestuje kukuricu, pšenice, jarný jačmeň siaty na jeseň, repku a produkuje aj pohánku, pri ktorej sa ešte v krátkosti zastavíme.
Hospodárenie okolo veľkého mesta zvyšuje náklady
Susedstvo veľkého mesta má svoje, zvyčajne, negatívne špecifiká. Cesty prvej triedy, intenzívna premávka, chýbajúce poľnohospodárske podjazdy pod obchvatom Nitry komplikujú presuny a dopravu. A to je len jeden aspekt. Druhým sú vyššie dane za pôdu. Z roka na rok stúpli firme o 100 %, pričom nikto nezohľadňuje, že ide o poľnohospodárstvo. Farmár platí vyššie nájomné a ochota majiteľov k predaju pôdy je takmer nulová. Množstvo smetí a drobných skládok s odpadom je už len čerešničkou na torte susedstva veľkého mesta.
Regeneratívne hospodárenie
Ing. Marek Imrišek skúša alternatívy k tradičným postupom a hovorí, že zmeny sú potrebné z viacerých príčin: „Extrémne výkyvy počasia – veľa zrážok, na druhej strane šetrenie vlahou, chýbajúca pracovná sila a zefektívnenie nákladov k výnosom,“ vysvetľuje. Srdcu blízke mu je regeneratívne poľnohospodárstvo. „Sympatizujem aj s ekologickým poľnohospodárstvom, ale musí to byť podmienené aj ekonomickou kalkuláciou. A teraz nie je.“
Ing. Imrišek priznáva, že pri zavádzaní nových spôsobov robí aj chyby. „Vyškolila“ ich aj jeseň v roku 2023, najskôr suchá a neskôr mokrá. Porasty decimovali hraboše, slizniaky, ale aj vírusová choroba prenášaná roztočom, proti ktorému insekticíd neúčinkoval. Naopak, potešila ich na jar presiata tvrdá pšenica a jarný jačmeň s výbornými kvalitatívnymi ukazovateľmi a slušnými úrodami.
Kukurica pod strechou 8. septembra
Rok 2024 sa v mnohom ukázal a zapísal ako historický. Najteplejšie leto posunulo ajzber zrnovej kukurice. Tento rok zahlásili hotovo už 8. septembra. Dosiahol priemernú úrodu 8,5 tony z hektára so sušinou iba 12 – 14,5 %. Aby výsledky nepokazili očakávané dažde, konateľ posledné dni predlžoval pracovné zmeny do neskorých hodín. Obával sa zvýšenej vlhkosti a nákladov na sušenie a zhoršenia kvalitatívnych ukazovateľov.
Po zrnovej kukurici repka
Skorý zber kukurice a ďalšie okolnosti dodali odvahu k zaujímavému experimentu – sejbe repky do kukuričniska. „Kukuričnisko sme proti trvalým burinám ošetrili totálnym herbicídom a následne zmulčovali. Pôdu sme pripravili strojom Bednar Strip-Master do hĺbky 23 cm, ktorým sme aj hnojili granulovaným hnojivom,“ hovorí konateľ. V ďalšom kroku do pásovo pripravenej pôdy siali presnou sejačkou
Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.
Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na