moderna-mechanizacia logo

gears

Meniny

Požiadavky na konštrukciu a nasadenie mulčovačov v praxi

Požiadavky na konštrukciu a nasadenie mulčovačov v praxi

odborný článok

Mulčovanie možno všeobecne definovať ako rozdrvenie organickej hmoty na ornej pôde či trvalých trávnych porastoch a ponechanie takto spracovaného materiálu organického pôvodu na povrchu pôdy. Rozdielny je prístup k mulčovaniu ako agrotechnickému opatreniu. Na ornej pôde je jeho funkciou predovšetkým ochrana proti veternej a vodnej erózii, výparu vody, prípadne potlačeniu rastu buriny.

Mulčovanie sa taktiež uplatňuje pri požiadavke na zapravenie veľkého množstva organickej hmoty do pôdy. Zapravenie rozomletého materiálu do pôdy je jednoduchšie a tiež sa ľahšie v pôde rozkladá, pretože má veľký aktívny povrch a rýchlejšie tak prebiehajú rozkladné procesy. Na pastvinách sa mulčovaním likvidujú nedopasky a rovnomerne rozptyľujú výkaly. Na lúkach sa mulčovanie využíva na údržbu krajiny a likvidáciu posledných kosieb, kedy už nie je ekonomický ich zber. Malo by sa mulčovať iba také množstvo, ktoré sa v maximálnej možnej miere rozloží.

Z hľadiska konštrukcie môžeme mulčovače rozdeliť do dvoch základných skupín podľa osi otáčania pracovných orgánov, a to na stroje s horizontálnou a stroje s vertikálnou osou rotácie. Z pohľadu spôsobu agregácie ich môžeme rozdeliť na závesné a nesené a podľa určenia (nasadenia) na modely na poľnohospodárske využitie, alebo na využitie v komunálnom sektore.

Ďalším možným kritériom rozdelenia mulčovačov je ich použitie. Mulčovače ľahkej konštrukcie sú vhodné na mulčovanie tráv, rastlinných zvyškov a drobného náletu. Naopak mulčovače ťažké (lesné) nájdu uplatnenie pri mulčovaní materiálu s väčším podielom drevnej hmoty. Poslednou skupinou sú drviče hodiace sa na mulčovanie hrubej drevnej hmoty.

 

Horizontálne aj vertikálne konštrukcie mulčovačov

Mulčovače s horizontálnou osou rotácie sú opatrené jedným alebo viacerými nosnými hriadeľmi s letmo uchytenými pracovnými orgánmi. Tieto voľne uložené pracovné orgány majú rôzny tvar a zamieňajú sa podľa typu mulčovanej plodiny. Predovšetkým ide o nože, kladivka a reťaze, ktoré sa používajú na mulčovanie trávnych porastov, burinových náletov či porastov s veľkým výskytom prekážok. Medzi najčastejšie používané nože patria pracovné orgány tvaru L, obráteného písmena Y a T. Energetická náročnosť horizontálnych mulčovačov sa pohybuje okolo 15 kW na meter pracovného záberu podľa aktuálne namontovaných pracovných orgánov.

Mulčovače s vertikálnou osou rotácie sa vyrábajú v pracovných záberoch od 2 do 12 m. Menšie nesené modely sú určené pre agregáciu v trojbodovom závese energetického prostriedku (traktora), naopak stroje s väčším pracovným záberom (4 m a viac) sú dodávané ako ťahané. Pohon mulčovčov je riešený od vývodového hriadeľa traktora cez kĺbové hriadele k prevodovkám jednotlivých sekcií stroja.

Pracovným orgánom je plochý nôž so zvislou osou rotácie, ktorý je typický svojím relatívne krátkym ostrím. Podľa pracovného záberu stroja a jeho konštrukcie bývajú mulčovače s vertikálnou osou rotácie osadené jedným až šiestimi pracovnými rotormi, pričom jednotlivé pracovné sekcie sú prepojené tak, aby nedochádzalo k vzniku neošetrených pásov a bolo zaručené kopírovanie terénnych nerovností. Spodná časť rotorov býva navyše opatrená klzným tanierom. Výšku strniska je možné teda nastaviť nielen výškovým nastavením týchto tanierov, ale aj nastavením nivelačných a kopírovacích kolies, ktoré slúžia u závesných strojov aj ako kolesá transportné.

Okrem plochého noža je možné tieto stroje osadiť aj rôzne tvarovanými nožmi a reťazami podľa druhu vykonávanej práce. Nie je výnimkou, že výrobcovia používajú zoskupenie niekoľkých rôzne tvarovaných nožov nad sebou, čo zvyšuje ventilačný účinok, ktorý umožňuje dopravu pokosenej hmoty von zo stroja.

Základným konštrukčným prvkom mulčovača je skelet, ktorý tvorí nosný rám, ku ktorému sú pripevnené ostatné komponenty. Predná (vstupná) strana skeletu je konštruovaná tak, aby bolo možné pojať plynulo veľké množstvo hmoty, zatiaľ čo zadná strana (výstupná) je konštruovaná tak, aby dochádzalo k čo najrovnomernejšiemu rozvrstveniu a rozptýleniu rozdrveného materiálu po povrchu pozemku.

 

Rôzne konštrukčné riešenia pohonu rotorov

Pohon samotných rotorov je zaistený prostredníctvom sústavy kardanových hriadeľov, ktoré prenášajú krútiaci moment od hlavnej prevodovky mulčovača a uhlových prevodoviek, ktoré sú osadené na zosilnených nosníkoch skeletu. Niektoré komunálne modely či technika z radu malej záhradnej mechanizácie alebo modely pre sady a vinice môžu byť taktiež poháňané sústavou klinových remeňov, prípadne kombinovaným systémom. Predovka je spojená so skeletom skrutkovými spojmi. Hriadeľ uhlovej prevodovky je osadený pracovným rotorom, kedy každý z výrobcov používa rôzne konštrukčné rie-šenia. Rotor môže byť osadený dvoma až šiestimi nožmi rôzneho tvaru a konštrukcie, či už rovnými, rôzne tvarovanými alebo opatrenými lopatkami. Na rotore môžu byť v jednej alebo viacerých rovinách, pritom spodnú stranu rotora je možné opatriť klzným a ochranným diskom.

Pre zvýšenie drviaceho efektu je možné, obdobne ako pri horizontálnych mulčovačov, opatriť spodnú stranu skeletu a priestor v oblasti pracovných rotorov rôznym typom protiostria alebo usmerňovacími plechmi. Skelet je v prednej časti vybavený rôznymi typmi clony, môže ísť o výkyvne uložené plechy, gumovú alebo reťazovú clonu. Niektorí výrobcovia tieto systémy kombinujú.

Dôležitou súčasťou konštrukcie vertikálnych mulčovačov sú rôzne typy podvozkov, kopírovacích a nivelačných kolies. Pri nesených modeloch potom plnia tieto kolesá funkciu kopírovaciu a nivelačnú. Pri ťahaných modeloch sa na jednom type mulčovača stretávame s viacerými typmi kolies, niektoré sú iba kopírovacie, iné majú funkciu kopírovaciu a súčasne sú súčasťou podvozku. Tomu zodpovedá aj ich konštrukcia a voľba pneumatík. Závesné vertikálne mulčovače s viacerými rotormi a sekciami, spravidla od pracovného záberu 4,5 m, ponúkajú ďalšie možnosti kopírovania, a to vďaka výkyvnému uloženiu pracovných sekcií. Možnosť výkyvu týchto sekcií vertikálnym smerom uvádzajú rôzni výrobcovia v rozsahu – 25 až + 90°.

Pri väčších záberoch sa môžeme stretnúť nielen so zadnými, ale aj prednými kopírovacími kolesami, ktoré sú spravidla otočné v rozsahu 180 až 360° a sú uložené smerom k vonkajšej strane bočných sekcií. Niektorí výrobcovia ponúkajú možnosť odpruženia hlavného podvozku, a to mechanicky, prostredníctvom pružín alebo sa používajú systémy, ktoré sú založené na vzduchovo-hydraulickom princípe. Pri ťahaných modeloch slúži na nastavovanie výšky strniska a sklonu rotorov taktiež hlavný podvozok. Najmä nesené modely s menším pracovným záberom využívajú, obdobne ako horizontálne modely, nivelačné a kopírovacie valce v časti alebo po celom pracovnom zábere stroja. Vertikálne mulčovače sú konštruované predovšetkým pre údržbu lúk a pasienkov alebo ostatných trávnych porastov a taktiež sa uplatňujú pri drvení pozberových zvyškov a strniska.

 

Agregácia mulčovačov s energetickým prostriedkom

Mulčovače sú podľa svojho pracovného záberu agregované v trojbodovom závese energetického prostriedku, alebo sú konštrukčne riešené ako prívesné. Nesené mulčovače je možné agregovať ako v prednom, tak aj zadnom TBZ. Dôležité pritom je dodržanie zmyslu požadovaných otáčok a smeru pohybu vývodového hriadeľa. Závesné modely bývajú najčastejšie agregované cez ťažnú lištu do spodných ramien trojbodového závesu alebo sú pripojené cez etážový či spodný záves traktora. Nemenej zaujímavou možnosťou je agregácia mulčovačov so samohybnými žacími strojmi, ktorých pracovný záber sa pohybuje v rozmedzí 9 až 14 m.

Samostatnou kapitolou sú potom mulčovače uložené na špeciálnych ramenách, tzv. priekopové mulčovače. Tieto ramená dovoľujú prácu vo vzdialenosti až 8,5 m od osi energetického prostriedku. Mulčovacia hlava s konštrukčným záberom 0,8 až 2 m je uložená na tomto ramene výkyvne a vďaka tomu sa ľahko prispôsobí terénnym nerovnostiam v uhlovom rozsahu – 60 až + 90°. Z hľadiska konštruk-cie ide o klasický, spravidla horizontálny mulčovač, ktorý je poháňaný hydraulicky. Okrem mulčovacej hlavy je možné k ramenu pripojiť aj ďalšie adaptéry ako napr. kotúčovú pílu na orezávanie vetiev, špeciálne nožnice na zastrihávanie živých plotov alebo priekopovú frézu.

Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.

Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na

www.mmpress.sk

kliknite sem

Aktuálne informácie z agrosektora nájdete na našej stránke agrobiznis.sk

strip-predplatne

strip3

strip-grafy

poc01poc02
poc03
poc04

 

NÁJDETE NÁS AJ NA:

fb-logo   insta-logo