Podmietka a podmietače
odborný článok
Význam podmietky spočíva v tom, že ide o operáciu, ktorá zabezpečuje najmä optimalizáciu hospodárenia s pôdnou vlahou a napomáha v boji proti zaburineniu pôdy, čím dochádza k eliminácii rastlinných chorôb a škodcov. Uľahčuje a skvalitňuje orbu, alebo iné operácie súvisiace s obrábaním pôdy. Z hľadiska zdravotného stavu pôdy napomáha rozvoju aeróbnych mikroorganizmov a zvyšuje antifytopatogénny potenciál pôdy.
Významnú úlohu hrá takisto v súvislosti so zapracovaním rastlinných zvyškov, prípadne aj organických a priemyselných hnojív. V neposlednom rade tiež napomáha pri urovnávaní povrchu pôdy, čo je veľmi významné najmä v technológiách jej plytkého obrábania.
Podmietkou dochádza k prerušeniu kapilarity vo vrchnej vrstve ornice a tým sa zníži odpar vody. Zväčšením pórovitosti vrchnej vrstvy umožníme zároveň ľahšie vsakovanie zrážkovej vody. Začlenením pozberových zvyškov rastlín sa do prevzdušnenej pôdy dostávajú energetické zložky výživy pre pôdne mikroorganizmy. Tým sa zvyšuje činnosť pri rozklade organických látok v pôde, urýchľuje sa dozrievanie pôdy a dochádza k hromadeniu ľahko prijateľných živín. Podmietkou sa taktiež zničia buriny, alebo ich semená, ktoré sa dostali do vrchnej vrstvy pôdy. Korene už vzídených burín sa podmietkou podrežú a zaklopia. Do pôdy sa zapravia semená, ktoré vyklíčia. Tieto vzídené buriny sa potom zničia strednou orbou, ktorá nasleduje.
Termín vykonania tejto operácie je vždy zdôrazňovaný ako najdôležitejší parameter pre splnenie požiadaviek kvalitnej podmienky. Všetci vieme, že podmietka sa má vykonávať hneď po zbere, pretože je strata vody vyparovaním v prvých dňoch najvyššia. Je dobré si tiež v súvislosti s termínom vykonávania tejto operácie pripomenúť, že pôda je po zbere vlhká, a preto nie je taký problém s dosiahnutím požadovanej hĺbky podmietky.
Dôraz na správne náradie
Z hľadiska technologického vývoja podmietačov nedochádza v posledných rokoch k žiadnym zásadným konštrukčným zmenám. Všeobecne pretrváva základné delenie podmietačov na tanierové a radličkové.
Tanierové podmietače
Na vykonávanie podmietky sa využívajú dva základné typy tanierových podmietačov:
- podmietače s taniermi uloženými na spoločnom hriadeli,
- podmietače s taniermi samostatne upevnenými na rám (tento typ býva často označovaný ako „krátke disky“).
Tanierové podmietače s taniermi na spoločnom hriadeli majú jednoduchú robustnú konštrukciu a relatívne nízku obstarávaciu cenu. Nosné hriadele tanierov bývajú naklonené voči smeru jazdy o uhol 15° až 30°. Taniere bývajú obvykle usporiadané v dvoch radoch, a to v usporiadaní do „V“ alebo do „X“. Toto usporiadanie zaisťuje dobrú bočnú stabilitu podmietača a spolu so správnym uhlom naklonenia tanierov voči smeru jazdy aj intenzitu drobenia a miešania pôdy. Priemery tanierov bývajú 600 až 800 mm. To zaisťuje podmietaču schopnosť dobrej práce aj v suchých podmienkach a pri spracovaní veľkého množstva rastlinných zvyškov. Ostrie tanierov býva hladké alebo ozubené. Ozubené taniere, ktoré sú samostatne uložené, ľahšie vnikajú do pôdy a lepšie spracovávajú aj veľké množstvo rastlinných zvyškov.
Tanierové podmietače so samostatne uchytenými taniermi majú pripevnený jeden alebo dva taniere na samostatnej stĺpici. Stĺpica je k rámu pripojená spravidla cez gumové zväzky, čo umožňuje jej čiastočné vychýlenie a tým sa zaisťuje ochrana taniera pri nabehnutí na kameň alebo inú pevnú prekážku. Tanierové podmietače sa vyznačujú krátkou stavebnou dĺžkou a vysokou pracovnou rýchlosťou. Priemer tanierov sa pohybuje od 450 až po 700 mm. Taniere s menším priemerom sa využívajú na podmietku do menšej hĺbky (80 mm) a na pozemkoch s menším množstvom rastlinných zvyškov.
Taniere s väčšími priemermi sú vhodné na podmietku až do hĺbky 150 mm a na plochy s veľkým podielom rastlinných zvyškov. Výrobcovia týchto strojov sa v poslednom období zameriavajú predovšetkým na zlepšenie spracovávania väčšieho množstva rastlinných zvyškov. To je dosiahnuté úpravou rozstupu tanierov a predovšetkým zmenou ich tvaru. Hladké prípadne vykrajované taniere sú doplňované v ponuke výrobcov o taniere priestorovo tvarované. Tento typ podmietačov je doplnený širokým spektrom voliteľných valcov, čo umožňuje ich optimálnu voľbu pre prácu v akýchkoľvek podmienkach.
Stroje s tanierovými pracovnými orgánmi môžu pracovať väčšou pojazdovou rýchlosťou, pretože rezná rýchlosť je menšia ako pojazdová rýchlosť. Pri vyšších rýchlostiach dochádza k miernemu vyhĺbovaniu tanierov. Napríklad, ak sa zvýši pracovná rýchlosť z 1 m.s-1 na 2,5 m.s-1, zníži sa zahĺbenie podľa empírie asi o 10 %. Zvýšením pracovnej rýchlosti sa zvýši aj výkonnosť stroja a zlepšuje sa kvalita práce. Stroj lepšie drobí aj spracováva rastlinné zvyšky a povrch spracovaného pozemku je urovnanejší. Preto je odporúčané voliť pracovnú rýchlosť pre podmietače a brány 7 až 15 km.h-1. Pri primárnom spracovaní pôdy zanechávajú taniere hrebeňové dno pod spracovanou vrstvou pôdy, preto sa odporúča, aby v prípade opakovaného kyprenia bol zmenený smer jazdy súpravy, spravidla šikmo na smer jázd predchádzajúcich.
Radličkové podmietače
Radličky týchto podmietačov zaisťujú plošné spracovanie pôdy v celej šírke záberu radličky. Na podmietanie sa využívajú spravidla radličky šípové. Šípové radličky vytvárajú vďaka svojej konštrukcii rovné dno brázdy a dobrú prácu do hĺbky 150 mm. Na prácu do väčších hĺbok je potrebné využiť radličky dlátové. Dôležitým parametrom ovplyvňujúcim prácu radličkového podmietača je počet radov radličiek, výška rámu a rozstup stĺpikov. Stĺpice nesúce radličky sú usporiadané do dvoch až štyroch radov. Väčší počet radov radličiek zaisťuje lepšie premiešanie rastlinných zvyškov. V súčasnosti je snahou výrobcov zlepšenie kvality podmietky pri plytkom spracovaní pôdy (50 mm). Požadovaná hĺbka a kvalita práce je zaisťovaná predovšetkým úpravou tvaru a geometrie radličiek. Neoddeliteľnou súčasťou radličkových podmietačov sú urovnávacie taniere, ktoré zaisťujú urovnanie hrebenitého povrchu po práci radličiek. Rovnako ako tanierové podmietače sú aj radličkové podmietače doplnené voliteľnými drobiacimi a utužovacími valcami.
Výrobcovia radličkového náradia zameriavajú svoje konštrukčné riešenia na zníženie ťahového odporu strojov a zaistenie dostatočnej priechodnosti hmoty pod rámom stroja. Toto je dôležité pri spracovávaní väčšieho množstva pozberových zvyškov. Na zvýšenie výkonnosti strojov je potrebné obmedziť nepracovné prestoje. Preto je pozornosť výrobcov venovaná možnostiam rýchlej výmeny opotrebiteľných dielov a využívaniu nových materiálov pre zvýšenie ich životnosti. Potrebný výkon traktora sa pohybuje pri radličkových podmietačoch od 36 kW na meter pracovného záberu. Spotreba paliva okolo 8–8,5 l. ha-1 pri pracovnej hĺbke 13–15 cm a okolo 10–10,5 l.ha-1 pri pracovnej hĺbke 20 cm. Plošná výkonnosť sa pohybuje podľa podmienok v rozmedzí 0,75 – 1,0 ha.h-1 na meter pracovného záberu.
Kombinované podmietače
Pri konštrukcii podmietačov sa tiež čoraz častejšie využíva kombinácia pra-covných orgánov. Na spoločnom ráme sú kombinované sekcie tanierov a radličiek, prípadne ďalších pracovných orgánov. Tieto riešenia nachádzajú uplatnenie najmä pri podmietke, ktorá súčasne plní funkciu prípravy osivového lôžka pre prísev krycích plodín, ktoré sú pre mnoho podnikov už takmer povinné. Zasiatím krycej plodiny sa potláča vzchádzanie burín. Nesporným benefitom je zvýšenie obsahu organickej hmoty v pôde, ktorá napomáha zadržaniu vody v pôde. V rámci protieróznych opatrení sa rozširuje siatie širokoriadkových plodín do krycích plodín.
Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.
Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na