Výborný pestovateľ cukrovej repy
reportáž
Podnik v blízkosti Nového Mesta nad Váhom pred mnohými rokmi ukončil nerentabilný chov ošípaných aj hovädzieho dobytka a všetky sily venuje rastlinnej výrobe. Ako pestovateľ cukrovej repy je medzi najlepšími na Slovensku.
PD Dolné Srnie patrí medzi menšie poľnohospodárske družstvá. Hospodári na 575 ha ornej pôdy a 14 ha TTP.
Napriek svojej veľkosti pravidelne investuje do techniky, čím pred sebou netlačí investičný dlh. Túto jar nasadili po prvý raz aj viaceré stroje zakúpené s podporou fondov, čo podstatne zvýšilo kvalitu prác a výkonnosť. Podnikom nás sprevádzal jeho predseda Ing. Milan Chromý.
Takmer 50 rokov praxe
Predseda PD Dolné Srnie Ing. Milan Chromý pracuje v poľnohospodárskej prvovýrobe 49 rokov. Do poľnohospodárskej prvovýroby – do Štátneho majetku Nové Mesto nad Váhom nastúpil v roku 1975. Následne pôsobil v Semex Potvorice v neďalekých Kočovciach, vtedy s rozsiahlou živočíšnou výrobou, napríklad aj s chovom hydiny. Tam pracoval v kolektíve 150-tich ľudí. Do súčasného podniku nastúpil pred 29 rokmi na predsednícke miesto.
Jeho energiu mu môžu závidieť aj mladšie ročníky. A dron na jeho stole len potvrdzoval, že kráča s dobou. Mimochodom, v podniku ním sledujú výskyt hrabošov a chorôb. Pri tejto činnosti sa osvedčil a premýšľajú o kúpe väčšieho drona s vyššou kapacitou batérie.
Pätinu výmery hnoja maštaľným hnojom
ng. Chromý pred siedmimi rokmi ukončil históriu ŽV v podniku. Vtedy nepopulárne opatrenie sa ukázalo ako nevyhnutné, pretože neustále generovalo stratu. V Dolnom Srní chovali 120 kusov dobytka, 40 prasníc a 1300 výkrmových ošípaných. Prírodné podmienky nežičili ani chovu HD, prevodným krížením zmenené z pôvodne červeného holštajnu na mäsové plemeno charolai.
Paradoxne, podnik bez ŽV ročne vyhnojí asi pätinu výmery maštaľným hnojom. Hnoj dovážajú z dvoch okolitých podnikov s rozsiahlou živočíšnou výrobou, ktorým reciprocitne poskytujú pšeničnú, ale aj jačmennú slamu. Hnoj aplikujú vlastnou nadstavbou RMA-8 a technikou spolupracujúcich družstiev.
Družstvo tento rok zakontrahovalo aj 600 t saturačných kalov z cukrovaru, čo bude ďalší nápor na aplikačnú techniku.
Pôdu zúrodňujú aj pravidelným vápnením mletým vápencom formou služieb. To, že sa o pôdu starajú veľmi dobre, sa pretavuje aj do úrod, predovšetkým cukrovej repy.
Širší osev
Dolnosrňania pestujú širšiu paletu plodín, ako v menších podnikoch býva pravidlom a zdôvodňujú to rozkladaním rizika. Tento rok tvorí osev 130 ha repky, 150 ha mäkkej a 75 ha tvrdej pšenice. Ďalej sejú jarný jačmeň na 100 ha, hrach na 40 ha, slnečnicu na 25 ha a cukrovú repu na 35 ha.
Časť jarného jačmeňa chceli zasiať na jeseň, plány narušili daždivé podmienky. Výmeru hrachu rozdeľujú z polovice na ozimný a jarný. Tento rok práve hrach postihli najväčšie škody, spôsobené hojne sa vyskytujúcou zverou.
Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.
Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na