moderna-mechanizacia logo

gears

Meniny

V Agrocoope Hul presné hospodárenie ukázalo svoje pozitíva

V Agrocoope Hul presné hospodárenie ukázalo svoje pozitíva

reportáž

Agrocoop poľnohospodársko-výrobné družstvo Hul neďaleko Šurian hospodári v katastroch dvoch obcí Hul a Vlkas. Keďže so živočíšnou výrobou v Hule skončili ešte v roku 1998, naplno sa venujú rastlinnej výrobe. Špecializujú sa len na štyri plodiny.

Minuloročná daždivá jeseň nespôsobila Hulanom prílišné vrásky na čele tak, ako v mnohých iných podnikoch na juhu Slovenska. Dôvodom bola aj výmera kukurice nižšia ako zvyčajne, ktorej zber ukončili tesne pred príchodom daždivého obdobia v prvej dekáde októbra. V tom čase ich tešila aj nízka vlhkosť.

 

Tandem otec so synom

Podnik nám predstavil Ing. Patrik Vojtek, zodpovedný za chod výroby. Opäť ma teší, že v našom časopise predstavujeme šikovného mladého človeka s vášňou pre poľnohospodárstvo a veľkého fanúšika techniky, zvlášť značky John Deere. Spolu s otcom, predsedom Agrocoop, Ing. Petrom Vojtekom tvoria tandem, v ktorom sa spája chuť na zavádzanie inovácií a rozvaha a skúsenosti 67-ročného človeka, ktorý v poľnohospodárstve zažil veľké množstvo zmien.

 

Štvrtina výmery ohrozená vodou

Hospodárime na 1 250 ha poľnohospodárskej pôdy, na ktorej pestujeme pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicu. Viac ako 300 ha sa nachádza v okolí u nás nezregulovanej riečky Žitava, ktorá výraznou mierou ovplyvňuje fyzikálne vlastnosti pôdy,“ hovorí mladší z Vojtekovcov.

Pozemky s ťažkými ílovitými pôdami podobnými plastelíne v minulosti slúžili na pestovanie krmovín. Po zrušení ŽV si v Hule museli zvyknúť na neustále riziká. Ťažko ale prírodu znásilňovať, opatrenia na zlepšenie pôdnych vlastností sa vo väčšine míňajú účinkom, nakoľko problémovými nie je voda z neba, ale stúpajúca hladina podzemnej vody.

Na týchto plochách uprednostňujú oziminy, najlepšie pšenicu, pretože zakladanie porastov jarín je lotéria a pšenica vyžaduje menej vstupov postrekovačom. Za pravdu im dáva aj aktuálna mokrá perióda, po ktorej pod vodou leží viac ako 100 ha repky súcej na zaoranie.

 

Čo najmenšie hrudy

V Hule sa naučili aspoň eliminovať nepriaznivé pôdne podmienky zamokrených pôd. Problémovou bola jarná príprava vlhkej pôdy, ktorá si veľmi ťažko poradí s veľkými hrudami. Preto tu má pluh vstup zakázaný a nahradený je hĺbkovými kypričmi. Jarná príprava musí byť plytká, aby povrch čo najrýchlejšie vyschol.

Ak podmienky dovolia a porast sa vyvíja uspokojivo, úrodu znižuje početná lesná zver. Pokiaľ je to možné, tieto pozemky vyhrádzajú pre úhor. Optimálnym riešením by bolo obnoviť a vybudovať drenáže. Ale to je beh na dlhé trate.

 

O biopásoch pozitívne

Biopásy, ako opatrenia na zvýšenie biodiverzity, podľa poľnohospodárov nepri...

Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.

Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na

www.mmpress.sk

kliknite sem

Aktuálne informácie z agrosektora nájdete na našej stránke agrobiznis.sk

strip-predplatne

strip3

strip-grafy

poc01poc02
poc03
poc04

 

NÁJDETE NÁS AJ NA:

fb-logo   insta-logo