moderna-mechanizacia logo

gears

Meniny

Výhody robotiky a automatizácie pre poľnohospodárstvo

Výhody robotiky a automatizácie pre poľnohospodárstvo

Odborný článok

Dojacie roboty, autonómne traktory a inteligentné kombajny, automatické zavlažovacie systémy - poľnohospodárstvo zažíva v posledných rokoch hlboké zmeny. Kým kedysi farmári vykonávali mnohé namáhavé úkony ručne, dnes im moderné technológie pomáhajú robiť prácu rýchlejšie, efektívnejšie a precíznejšie. Aké výhody prinesie automatizácia v poľnohospodárstve v budúcnosti a akú úlohu v tomto kontexte zohrá robustná elektronika?

Hoci automatizácia už hrá dôležitú úlohu v poľnohospodárstve, v budúcnosti bude ešte dôležitejšia. Jedným z najdôležitejších dôvodov je rastúca svetová populácia a z toho vyplývajúci zvyšujúci sa dopyt po potravinách. Poľnohospodárstvo musí byť schopné uspokojiť tento dopyt - a na to potrebuje efektívne a výkonné technológie.

Pomocou technológií, ako sú senzory, internet vecí, cloud computing a dátová analytika, môžu farmári zhromažďovať a spracovávať komplexné informácie o svojich poliach. Tieto informácie prispievajú k lepšiemu rozhodovaniu, aby bolo možné optimalizovať pracovné postupy. Napríklad senzory vlhkosti a teploty zbierajú údaje o pôde v reálnom čase a posielajú ich na centrálne miesto na vyhodnotenie. To zaisťuje optimálne dávkovanie závlahy a predchádza sa nadmernému alebo nedostatočnému zavlažovaniu.

 

Výhody automatizovaného poľnohospodárstva

Digitálne siete ponúkajú farmárom množstvo výhod a sú dôležitým krokom k inteligentnému poľnohospodárstvu. Technológie, ako sú drony, roboty a systémy riadené senzormi, umožňujú, aby boli poľnohospodárske operácie trvalo udržateľné a zároveň sa zvýšili úrody. V čom spočívajú výhody automatizácie?

 

Zvýšená účinnosť

Jednou z najdôležitejších výhod automatizácie v poľnohospodárstve je zvyšovanie efektívnosti. Poľnohospodári šetria čas automatizáciou manuálnych úloh, ako je orba a zber úrody z polí. Senzory a drony je možné využiť aj na sledovanie napríklad pôdnych podmienok a rastu rastlín, čo prispieva k lepšiemu rozhodovaniu pri obrábaní a zavlažovaní polí.

 

Udržateľnosť = menej pesticídov a znížené emisie CO2

Ďalšou výhodou automatizácie v poľno-hospodárstve je schopnosť znižovať vplyv na životné prostredie. Pomocou senzorovo riadených systémov a dronov môžu farmári optimalizovať používanie hnojív a pesticídov tým, že zabezpečia, aby sa použili iba nevyhnutné množstvá. Energiu je možné ušetriť aj vďaka presnejšiemu riadeniu strojov a systémov, čo následne vedie k zníženiu emisií CO2.

automatizacia polnohospodarstva drony

 

Lepšie pracovné podmienky pre poľnohospodárov

Automatizácia v poľnohospodárstve vedie aj k zlepšeniu pracovných podmienok pre farmárov. Automatizáciou manuálnej práce môžu farmári dokončiť svoju prácu rýchlejšie a bezpečnejšie, čím predídu zraneniam.

 

Ako automatizácia a robotika (z) mení poľnohospodárstvo

Nástup automatizácie a robotiky v poľnohospodárstve spôsobuje revolúciu v spôsobe výroby potravín na celom svete. Automatizácia a robotika menia všetko od spôsobu pestovania, starostlivosti a zberu plodín až po spôsob spracovania a balenia potravín.

Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.

Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na

www.mmpress.sk

kliknite sem

Aktuálne informácie z agrosektora nájdete na našej stránke agrobiznis.sk

strip-predplatne

strip3

strip-grafy

poc01poc02
poc03
poc04

 

NÁJDETE NÁS AJ NA:

fb-logo   insta-logo