Samohybné zberacie rezačky – trendy vývoja
odborný článok
Zber objemových krmovín, prípadne aj zber slamy, môže byť v závislosti od zvolenej technológie zberu zabezpečovaný rôznymi typmi zberacích rezačiek. Z hľadiska konštrukcie a prevedenia sa v praxi stretávame s nesenými a ťahanými rezačkami určenými pre agregáciu s rôznymi trakčnými prostriedkami a rezačkami samohybnými.
S ohľadom na požadovanú výkonnosť sa spravidla v podnikoch najčastejšie využívajú najmä samohybné zberacie rezačky. Aj keď sú na niektorých trhoch rovnako úspešné rezačky nesené alebo ťahané, samohybná zberová technika dominuje. Zberacie rezačky sa využívajú na zber silážnej kukurice, a to tak v systéme zberu celých rastlín, ako aj na zber zmesi listeňov a šúľkov, ktorá sa všeobecne označuje ako LKS. Ďalej sa využívajú na zber ďalších silážnych plodín, najmä obilnín a ich zmesiek, a to s využitím rôznych typov adaptérov (či už na zber silážnej kukurice alebo špeciálnych, najmä bubnových, prípadne kotúčových prevedení). V neposlednom rade sa rezačky v agregácii so zberacími adaptérmi využívajú aj pri zbere zavädnutej hmoty, najmä tráv, ďateliny alebo ich zmesí z riadkov.
Medzi základné konštrukčné prvky zberacích rezačiek patria najmä príslušné typy zberacích adaptérov, systém vkladania a systém rezania postavený na rezacom bubne rôzneho prevedenia. Ďalším prvkom je zariadenie na drvenie zrna (v prípade zberu kukurice), nasledované metačom a metacím komínom s nastaviteľnou výmetnou koncovkou.
Rezanie je základ
Základom zberacích rezačiek je rezacie ústrojenstvo. Pri exaktných rezačkách je rezacie ústrojenstvo tvorené aktívnou časťou - rezacím bubnom či kolesom a pasívnou časťou - protiostrím.
Bubnové rezačky využívajú rezací bubon, ktorý je osadený nožmi rôznej dĺžky po celej svojej šírke. Niektorí výrobcovia používajú celistvé nože, kedy sa dĺžka jedného noža rovná šírke bubna, ďalšou obľúbenou konštrukciou je usporiadanie nožov do tvaru písmena V, tu sa dĺžka jedného noža rovná polovici šírky bubna. Inou možnosťou, s ktorou sa môžeme stretnúť, je osadenie bubna väčším počtom krátkych nožov, kedy sa dĺžka jedného noža rovná asi pätine až štvrtine šírky bubna. Nože sú na bubne upevnené v určitom slede, ktorý zaisťuje rezanie materiálu a jeho posuv rezacím kanálom.
Ďalšou súčasťou je pevné protiostrie, ktoré môžeme všeobecne označiť ako univerzálne, kukuričné a trávne, čo koniec koncov platí aj o rezacích nožoch.
Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.
Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na