moderna-mechanizacia logo

gears

Meniny

High-tech revolúcia v poľnohospodárstve: trendy robotiky

High-tech revolúcia v poľnohospodárstve: trendy robotiky

odborný článok z čísla 11/2022

Podľa prieskumu odborného ča-sopisu „Agrar Today“ 82 percent farmárov predpokladá, že stroje budú v budúcnosti vykonávať poľné práce autonómne. „V robotike je veľký potenciál,” hovorí poľnohospodársky expert Horst-Henning Steinmann z univerzity v Göttingene. „Roboty boli 20 alebo 30 rokov len víziou, teraz prichádzajú na trh prvé prototypy a modely”.

Roboty môžu siať, plieť burinu alebo zbierať úrodu. Napríklad americký start-up Abundant Robotics chce spolu s poľ-nohospodárskou skupinou Baywa použiť prvé prototypy na zber jabĺk v Nemecku už o dva roky.

Ide o dosiahnutie vyššej úrody z hektára, zlepšenie pracovných podmienok a splnenie meniacich sa spoločenských požiadaviek,“ hovorí Jörg Migende, Chief Business Development Officer Bay-wa Agrar.

Poľnohospodári čelia hmatateľným problémom: chýbajú pracovníci. Ako obrábať polia, chrániť pred škodcami a prinášať úrodu? „Burina sa kedysi odstraňovala motykou,“ hovorí šéf Fendt Gröblinghoff. „To už nikto nechce robiť, farmári si nevedia nájsť robotníkov.“ A to neplatilo len v časoch pandémie…

Nedostatok pracovnej sily sa bude zvyšovať. Manuálnej práce na poli či v sadoch je čoraz viac. V smernici „Farm To Fork“ EÚ požaduje od farmárov, aby do roku 2030 drasticky znížili spotrebu hnojív a prípravkov na ničenie buriny. Podľa špecifikácií federálneho ministerstva pôdohospodárstva by sa do roku 2035 malo ekologicky obhospodarovať 20 percent plôch, čo je dvakrát viac ako dnes.

Nielenže sa sprísňujú predpisy, ale meniaci sa dopyt formuje aj poľnohospodárstvo. Trh s biopotravinami rýchlo rastie. Podľa čísel Asociácie biopotravín sa ich tržby v Nemecku v roku 2019 vyšplhali na viac ako sedem miliárd eur, čo predstavuje nárast tržieb o viac ako jedenásť percent. V Nemecku medzitým ekologicky funguje 33 700 fariem, čo je každá ôsma. Počet ekologických farmárov vlani vzrástol o 6,3 percenta. Kto však urobí všetku prácu, ktorú doteraz robila chémia? Riešením by boli roboty.

Uprostred technologickej revolúcie sa poľnohospodárstvo ako primárny výrobca čoraz viac obracia na robotiku, aby dokázalo čeliť rôznym výzvam. Poľnohospodárstvo zápasí s množstvom problémov: ako pokryť náklady a zároveň produkovať dostatok potravín za konkurencieschopné ceny na nakŕmenie svetovej populácie? Ako nájsť dostatok pracovnej sily na zber, keď pandémia obmedzuje pohyb pracovníkov? Ako napĺňať očakávania predajcov potravín, spotrebiteľov a vlád v oblasti udržateľnosti a stále dosahovať zisk? Inovatívne technológie a automatizácia môžu pomôcť zmierniť niektoré z týchto výziev, ako ukazuje nasledujúci súhrn najnovších trendov v oblasti robotiky.

 

Globálny trh s poľnohospodárskou robotikou

Celková hodnota globálneho trhu s poľnohospodárskou robotikou podľa predpovedí porastie z 1,9 miliardy USD v roku 2019 na 7,7 miliardy USD v roku 2025. USA, Európa, Austrália a Japonsko sú najvýznamnejšie regióny, ktoré už využívajú robotické systémy a autonómne poľnohospodárske technológie na nahradenie ľudskej práce pri bežných farmárskych úlohách.

Zatiaľ čo robotické systémy sú už v mliekarenskom priemysle dobre zavedené, oblasť ochrany rastlín a zberu úrody to v priebehu nasledujúcich piatich rokov rýchlo dobehne. Prvý katalóg robotiky vo svete od Future Farming predstavil 35 poľných a zberových robotov, ktoré by mali byť dostupné na kúpu, lízing alebo prenájom už od tohto roku. Ich výrobcovia priniesli na polia už takmer 2 000 týchto systémov v cenách od 9 995 do 590 000 €.

 

Automatizácia v poľnohospodárstve - príležitosti a limity

Diaľkovo ovládaný kombajn, plne automatizovaný systém dojenia, vinohradnícke roboty: utópia alebo takmer realita v našom poľnohospodárstve? Použitá technológia je stále obmedzená na automatizované systémy riadenia, ktoré uľahčujú prácu vodiča.

Existujú však aj iné nápady: Američan sníva o mnohých malých poľnohospodárskych robotoch namiesto niekoľkých veľkých strojov. Autonómne pracujúce miniroboty môžu napríklad samostatne sadiť - a ich technológia chráni pôdu, ktorú ľahké pavúčie nohy neutužia. Okrem takýchto prototypov sa používajú aj hmatateľné stroje a vývoj, ktoré pracujú s rôznym stupňom automatizácie a farmárov veľa odbremenia.

Celý článok si môžete prečítať v printovej verzii časopisu.

Predplatné printovej verzie časopisu si môžete objednať na

www.mmpress.sk

kliknite sem

Aktuálne informácie z agrosektora nájdete na našej stránke agrobiznis.sk

strip-predplatne

strip3

strip-grafy

poc01poc02
poc03
poc04

 

NÁJDETE NÁS AJ NA:

fb-logo   insta-logo